top of page

"Brno instantní"

4-hodinová tůra Brnem na kole s průvodcem

Start je vždy na Dominikánském náměstí 6 v naší půjčovně kol. A to vždy v 11:00. Na trasu je třeba si rezervovat alespoň 24h předem a to emailem nebo přes rezervační formulář na tomto webu.

Průvodce s Vámi projede ty nejzajímavější místa centra Brna a jeho okolí. Projedete se nábřežím kolem řeky Svratky a Svitavy. Navštívíte největší brněnský park Lužánky a nevynecháte ani památku UNESCO vilu Tugenthat kde můžeme navštívit zahradu a vilu Löw-Beer v těsném sousedství. Pokud budete mít chuť zastavíme se na oběd do některé z příjemných restaurací na trase a zpět do centra se vrátíte přes tři nejvýznamnější brněnská divadla a přilehlé parky

Cena je odvislá od počtu účastníků: 

1-2 os.       = 820,-/osoba

3-7 os.       = 690,-/osoba

8 a více os. = 590,-/osoba

Cena obsahuje: výpůjčku kola, průvodce a mapu Brna.

V případě, že jede os. s vlastním kolem odečítá se z cen -300,-. 

Czech-Republic-Flag-Wallpaper.jpg

"Brno Instant"

4-Hour Bike tour in Brno with Guide

https://www.viator.com/tours/Brno/Brno-Instant-Bike-tour-in-Brno-with-Guide/d26301-20305P1?pub=vcps

The tour starts at Dominikanske Square No. 6, in our bike rental, at 11:00 am. It is necessary to book the tour at least 24 hrs in advance by email or through our reservation form on this web.

 

Our guide will show you the most interesting places in Brno and around. You´ll ride along the river banks of Svratka and Svitava rivers and see the largest of Brno´s public parks in Luzanky. Of course, you won´t miss the famous UNESCO heritage site, the Vila Tugendthat​, where you can explore its vast garden, and you´ll also see the adjacent Löw-Beer Villa.

If you get hungry, there are several pleasant restaurants to dine en route. The way back to the city centre will lead you past three most prominent Brno theatres and surrounding parks.

 

Per person price depends on participant numbers:

 

1-2 persons = CZK 820/person

 

3-7 persons  = CZK 690/person

 

8 and above = CZK 590/person

 

 

The price includes: bike rental, a guide, a map of Brno.

 

If you bring your own bike, you save CZK 300.

Britain flag.jpg
bottom of page